Кам’янка
Місто відоме з початку XVII ст. 1787р. Кам’янський маєток купив у князя Любомирського князь Г. Потьомкін, який подарував його потім своїй племінниці К.М. Самойловій. Разом з чоловіком Л.Д. Давидовим вона оселилася в Кам'янці. Після війни 1812 р. зростало невдоволення існуючою ситуацією в країні, що згуртувало бойових побратимів – молодих дворян з сусідніх маєтків навколо Кам'янки. Цей парк став одним з головних центрів зустрічей Південного товариства декабристів. Після поразки декабристів, багатьох було засуджено до заслання, і маєток перейшов у спадок до сім'ї Давидових. У Кам'янці у друзів бував російський поет А. С. Пушкін. Дружиною сина декабриста В. Л. Давидова, була сестра П.І. Чайковського Олександра, тому видатний композитор майже 30 років жив тут, доглядав за хворою сестрою і допомагав з господарством, про що свідчать численні листи композитора. Саме в Кам'янці він створив багато музичних творів, які стали класикою світового рівня. Цегляний палац був добудований, і згодом зруйнований. Він містився на вершині схилу, що веде до річки. Залишився літній будинок, в якому жили гості, які відвідували Кам'янку. Саме в ньому жив і працював Чайковський.
Композиція парку зараз змінена, і має меморіальний характер. Серед паркових споруд залишився грот, побудований на схилі, водяний млин і деякі малі архітектурні форми.
Стіни грота були розписані численними написами декабристів, містили вірші, малюнки і символи, але в 1935 р. грот реконструювали, а написи забілили.
На осі центральної алеї парку розташована скульптурна композиція, що зображує молодих декабристів (1975, ск. М. Вронський, В. Чепелик, арх. В. Гнєздилов). Нижня частина парку більш пейзажна. Красиві пейзажі р. Тясмин зі скелястими берегами мають високий естетичний вплив. Кам'янський парк знаходиться в хорошому стані, але вимагає професійного відношення і осмислення композиційної системи, створеній на алегоріях.