Ізраїль
ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ:
Держава загальною площею 21,5 тис. кв. км, знаходиться на південному заході Азії і на східному узбережжі Середземного моря. На півночі межує з Ліваном, на північному сході з Сирією, на сході з Йорданією, на південному заході з Єгиптом.
СТОЛИЦЯ: Єрусалим.
ЧАС: однаковий з Україною.
ГРОШІ:
Національна грошова одиниця – новий ізраїльський шекель. Множина на івриті - шкалим. Шекель дорівнює 100 агорот. У країні ходять банкноти достоїнством в 20, 50, 100 і 200 шекелів, а також монети – в 1, 5, 10 шекель, 10 і 50 агорот. Приблизний курс 1$ = 3,6 шекеля. Обмін валюти проводиться в банках і обмінних пунктах, у багатьох готелях і на пошті. Шекелі можна обміняти на іноземну валюту в банках аеропорту.
КУХНЯ:
Місцева кухня відрізняється багатством і різноманітністю. Вражає велика кількість різних ресторанів: китайських, російських, французьких, індійських, марокканських. Обов'язково спробуйте національні страви – фалафель в піті або "рибу Святого Петра". Рідним ізраїльським делікатесам по-свійськи присвоюється прикметник "єрусалимський". Перш за все, це "меорав іерушалмі" (єрусалимська печеня). У нього входять мінімум чотири різних види курячого м'яса: грудка, пупок, серце і печінка. Подається на тарілці або в піті (розрізаному хлібному коржику). Все це рясно приправлено цибулею і "фірмовими добавками", які в кожному місці – свої. Фрукти і овочі в самому широкому асортименті представлені в будь-який час року. Особливо слід відзначити високу якість ізраїльських молочних продуктів, вин і лікерів. Ресторани зобов'язані виставляти при вході ціни на страви, меню зазвичай друкується на івриті та англійській мові. Магазини спеціального харчування є по всій країні. Упаковані продукти майже завжди мають відомості про склад, калорійність і дату випуску продуктів.
КОШЕРНЕ ХАРЧУВАННЯ:
На івриті слово «кошер» означає продукти, що відповідають єврейськими законами харчування. Свинина, деякі види риби (сом, минь, осетрові та ін.), молюски заборонені, а м'ясні та молочні продукти не можна вживати разом. Тому за сніданком вам не подадуть разом сир і ковбасу, а ось за вечерею не чекайте побачити молочні продукти. Практично у всіх готелях Ізраїлю харчування кошерне, але в деяких кафе і ресторанах все ж подають не кошерні страви.
СУБОТА
За єврейським традиціями субота (шабат) починається з моменту заходу сонця в п'ятницю і закінчується із заходом сонця в суботу. Протягом цього часу магазини, багато ресторанів, деякі кінотеатри та інші громадські місця закриті, не працює і громадський транспорт. У цей час можна скористатися послугами таксі. Поважаючи релігійні традиції цього дня, не радимо заїжджати в релігійні квартали міст.
СУВЕНІРИ:
Косметика Мертвого моря буде прекрасним подарунком для жінок. Лікувальні властивості Мертвого моря давно вивчені, недарма ізраїльська косметика відома на весь світ і користується великою популярністю у жінок. Ви не помилитеся якщо придбаєте крем для обличчя та тіла або сіль для ванни. Ханукія – це світильник, який багато хто вважає символом Ізраїлю, його запалюють під час свята Ханука. Крім цього світильника в Ізраїлі ви зможете знайти багато красивих свічників, майстерно прикрас і з різним дизайном. В Єрусалимі ви можете придбати різні амулети і камені. Всі сувенірні магазини пропонують такі сувеніри, та у кожного з амулетів є своє значення. Єврейські амулети відрізняються від інших тим, що найчастіше на них можна зустріти написи і біблійні цитати. Такий амулет може бути хорошим подарунком як для чоловіка так і для жінки. Традиція палити кальян прийшла зі сходу, в Ізраїлі ви можете його придбати. У будь-якому сувенірному магазині ви зможете придбати красиві тарілки і блюдця із зображенням Єрусалиму та іншими пам'ятками і символікою Ізраїлю.
ПАМ'ЯТКИ/ЕКСКУРСІЇ:
Акко – стародавнє місто-порт згадується ще в папірусах 19 століття до н.е. У 333 р. до н.е. було завойоване Олександром Македонським і перейменоване, згодом, на честь правителя Єгипту Птолемея II, в Птолеміад.
Акко. Тунель тамплієрів. Тунель був стратегічним підземним переходом, який з'єднував замок з портом Акко. Нижня частина тунелю була видовбана в скелі, верхня ж частина побудована з тесаного каміння, а над нею звід напівкруглої форми. Тунель веде від фортеці Тамплієрів на заході до міського порту на сході, проходячи через Пизанський квартал.
Віфлеєм. Віфлеєм, місто в Палестині, на південь від Єрусалиму. За біблійними переказами, батьківщина царя Давида і місце народження Ісуса Христа. В давнину місто було відправною точкою для мандрівників. Звідси вони починали свій шлях до Єгипту.
Гетсиманський сад. Церква всіх націй. На західному схилі Оливної гори розкинувся Гетсиманський сад. До наших днів збереглася лише частина саду біблійних часів, проте до цих пір квітнуть вісім олив, посаджених ще в I столітті н. е. Сюди прийшов Ісус в ніч перед розп'яттям, тут він пережив гіркоту зради і був заарештований.
Голанські висоти. Це базальтове плоскогір'я, що лежить на північному сході Ізраїлю. Площа Голан 1150 кв. км. Базальтові породи мають вулканічне походження. І до цього дня над плоскогір'ям здіймається кілька конусоподібних вершин давно вимерлих вулканів.
Гора Блаженств. Гора, що височіє на 125 метрів над південно-західним берегом Галілейського моря. Тут Ісус виголосив знамениту Нагірну проповідь. Кожна частина проповіді починається зі слова "Блаженні" - звідси і назва гори - "Гора Блаженств". Тут же Ісус обрав 12 апостолів.
Світлиця Тайної вечері. На другому поверсі, над могилою царя Давида, знаходиться Світлиця Тайної вечері. Традиція говорить про те, що Ісус походив з роду Давидового, і дуже символічно, що останнім місцем земного перебування Ісуса стала ця Світлиця, в якій відбувалася пасхальна трапеза Ісуса з 12 апостолами.
Гробниця царя Давида Єрусалим – святе місто для трьох основних світових релігій. Цар Давид визнається пророком в іудаїзмі, християнстві та ісламі. Традиційна біблійна версія говорить про те, що цар Давид був похований в Єрусалимі на горі Сіон. Поруч з могилою царя Давида знаходиться діюча синагога його імені.
Долина Армагеддон – частина Ізраїльської (Єздрієлонської) долини біля підніжжя Тель-Мегіддо, гори, що увійшла в християнську історію під назвою "Армагеддон." Згідно Іоанна Богослова, тут відбудеться заключна битва синів Добра і Зла.
Кана Галилейська (Кфар-Кана). Невелике арабське село на шляху з Назарета в Тверію. Згідно євангелію від Іоанна, тут Ісус зробив перше чудо – перетворення води в вино. Сталося це під час весільного бенкету, на якому був присутній Ісус разом з Марією. Тому збудований тут храм католики називають "Храм весілля Господа" і вважають, що шлюб, укладений в цьому храмі, найщасливіший і надійний.
Кейсарія. Місто-порт римсько-візантійських часів, розкопаний в 50-ті роки нинішнього століття, був побудований Іродом Великим на землі, подарованій йому римським кесарем Августом. На честь імператора і отримав ім'я «Кейсарія». У римський період стає головним містом Іудеї і резиденцією римських прокураторів, в тому числі Понтія Пілата (плита з його ім'ям була виявлена під час розкопок). Всі види розваг, створених греко-римською культурою – іподром, іцтадіон, театрон, амфітеатрон, лазні та німфіони – присутні в Кейсарії. Широкі вулиці, прикрашені колонадами і скульптурами, язичницькі храми, акведуки, портові та адміністративно-господарські будівлі з прекрасними мозаїчними підлогами відкриваються при розкопках, що продовжуються і сьогодні.
Кінерет. Чарівне озеро в оточенні гір нагадує за формою "Кінор" - древній музичний інструмент – звідси назва – Кінерет. Довжина озера – 21 км, в ширину воно не перевищує 12 км, глибина – до 45 метрів. Озеро знаходиться в Нижній Галілеї і тому називається ще Галілейським морем. Новий завіт оповідає про численні чудеса, які створив Ісус на його берегах.
Хресна дорога – Віа Долороса – Шлях скорботи – це дорога від місця, де Ісуса засудили до страти і урочисто бичували, до місця поховання та воскресіння Ісуса – Храму Гроба Господнього. Протягом всієї Хресної дороги, за біблійними переказами, відбувалися різні події, що зупиняють хід. Канонізовано 14 таких зупинок – станцій. Кожна з них відзначена церквами, каплицями, меморіальними дошками.
ОСОБЛИВОСТІ ПЕРЕБУВАННЯ В КРАЇНІ:
Увага! Туристи зобов'язані дотримуватися місцевих законів, норм поведінки, поважати традиції, культурні та релігійні звичаї. Недотримання законів може спричинити за собою притягнення до відповідальності. Необхідно виявляти обережність під час подорожі, дотримуватися правил особистої безпеки, стежити за збереженням свого майна і документів. Зберігайте цінні речі в сейфі готелю, зробіть ксерокопію паспорта і візи. Ознайомтеся з умовами страхування зазначеними в страховому полісі! Рекомендується оплатити додаткову страховку з урахуванням специфіки подорожі.
КОРИСНІ ТЕЛЕФОНИ:
Поліція - 100
Швидка допомога - 101
Пожежна охорона - 102
Міська довідкова - 106
ПОСОЛЬСТВО ДЕРЖАВИ ІЗРАЇЛЬ В УКРАЇНІ:
Канцелярія: м. Київ, бул. Л.Українки, 34
Тел .: (044) 230-6979, 284-9735, 284-9744
Факс: (044) 284-9748, 284-9736
E-mail: embisr@carrier.kiev.ua
Web: www.kiev.mfa.gov.il
Години роботи: 9.00-17.30 (понеділок - четвер), 9.00-15.00 (п'ятниця)
Консульський відділ: 8.00-17.30 (понеділок - четвер)
ПОСОЛЬСТВО УКРАЇНИ В ІЗРАЇЛІ:
Адреса: 50, Yirmiyahu St., 62594 Tel Aviv, Israel
Тел .: + 10-972 (3) 604-02-42
Факс: + 10-972 (3) 604-25-12
E-mail: emb_il@mfa.gov.ua
Web: www.ukraine-embassy.co.il