Словенія
ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ:
Країна розташована в південно-східній частині Європи, на північному заході Балканського півострова, в східних відрогах Альп. Межує з Італією, Австрією, Угорщиною та Хорватією, на заході вузькою смугою виходячи до Адріатичного моря в районі затоки Трієста.
КЛІМАТ:
Переважно помірно-континентальний, з чітко роздільними трьома кліматичними зонами – середньоєвропейською на сході країни з жарким літом і холодною зимою, альпійською на північному заході з холодною зимою і помірним літом і середземноморською на узбережжі Адріатики. Влітку середня температура повітря на більшій частині країни становить +21С, а взимку – від -2С на північному заході до +6С на Адріатичному узбережжі. Кращими місяцями в горах вважаються вересень-травень, на узбережжі – з початку червня і до кінця жовтня.
ЧАС: Різниця в часі з Україною відстає на одну годину (GMT + 1).
СТОЛИЦЯ: Любляна.
ГРОШІ: Словенський толар (SIT), рівний 100 стотінам.
ПАМ'ЯТКИ / ЕКСКУРСІЇ:
Блендський замок – колишня резиденція бріксенських єпископів. Птуй – збереглися римські руїни, місце традиційних карнавалів. Біля найвищого піку Словенії – гори Триглав (2863 м), розкинувся національний парк, на території якого знаходяться гірськолижні курорти Бохінь, Бовец і Краньська Гора. Бальнеологічні курорти в Рогашке Слатине, Порторожі, Чатеже.
Міста Словенії багато в чому зберегли середньовічний колорит. Переважають вузькі вулички з 2-поверховою забудовою, збереглися давні міські стіни, ратуші, численні замки. Любляна – примітна стара частина міста з трьома мостами, один з яких веде до Ратуші (1718 р.), з фонтаном в стилі бароко і двома відкритими внутрішніми двориками. На пагорбі стоїть старовинний замок і Люблінський Собор, в якому збереглися старовинні фрески. Цікаві Міський Музей, Національний Музей, Національна галерея, Муніципальна Галерея і Сучасна Художня Галерея, церква Св. Кирила і Мефодія. Марібор – собор і замок, побудовані в XII в. Пірана – морський музей, будівля ратуші і суду, церква Св. Георгія (1344 р.). Копер – готичний кафедральний собор (XV ст.) і палац Престора (1452 р.).
Найбільші річки – Сава і Драва – відносяться до басейну Дунаю. У горах багато льодовикових і карстових озер. Майже половина території країни вкрита лісами. Букові і дубові ліси в високогір'ях змінюються змішаними і хвойними лісами, субальпійськими і альпійськими луками. Високогір'я поступово переходить в невисокі гори і пагорби, порослі хвойними і листяними лісами, а потім і в родючі долини річок.
Пейзаж тут дуже гарний і різноманітний. За відрогів гір деруться вгору ялинові і соснові ліси, нижче зростає модрина, потім бук та інші листяні породи, ліси на сході складаються в основному з граба, дуба і каштана благородного. Середземне море робить свій вплив на флору і фауну плато Карст і всього морського узбережжя.
У гірських лісах мешкають олені, рябчики та глухарі. Вище за всіх забралися сарни і альпійські козли. У долинах живуть козулі і зайці, дикі кабани куропаткі і інша перната дичина. Пернаті і інші дрібні тварини тут ті ж, що і в інших країнах Центральної Європи. Іноді в глухих лісах можна зустріти ведмедя. Окрасою східних рівнин є лелеки, які облюбували для гнізд піщані труби житлових будинків. Гірські струмки та озера, як правило, багаті на рибу. Тут водиться і форель.
СУВЕНІРИ:
З Словенії можна привезти: вишивку (Ідрія, Блед), в'язані вироби ручної роботи, гончарні, плетені вироби та вироби з метала, кришталь (найбільш відомий кришталь з Рогашки), відмінні словенські вина, міцні національні алкогольні напої: «медичні», «хрушковець»,«Вільямовка», косметичні препарати з фанго.
КУХНЯ:
Кухня Словенії доставить рідкісне задоволення, а головне – різноманітність. Сусідство з Австрією, Угорщиною, Італією помітно відбилося на національній кухні. Однак кожен район Словенії славиться своїми делікатесами. Фірмовою стравою в Гореньску, на кордоні з Австрією, вважаються жирні ковбаски (kranjske klobase) з хріном (hren). У Прекмур’є, поруч з Угорщиною, люблять курячий папрікаш (kurji paprikas) з червоним соусом бешамель. Пельмені з бараниною (zlikrofi z bakelco) звичайне блюдо Ідрії. Карст відомий своїми копченостями (kraski prsut), рибний суп з Істрії (ribji brodet), а найпопулярніша страва Сежана – місцеві гриби-трюфелі. Словенія – виноробна країна. Крім гір, виноград росте всюди, і в долинах, і на пагорбах. Особливо благодатні грунти на плато Карст, на яких визріває сорт червоного вина Kraski Teran, на узбережжі росте сорт Refosk. Найбільший виноробний район Словенії – басейн річки Драва – знаменитий перш за все білими винами Renski Rizling, Laski Rizling, Traminec.
КОРИСНІ ТЕЛЕФОНИ:
Поліція - 113
Швидка допомога і пожежна команда - 112
Автомобільна асоціація Словенії / допомога на дорозі: +386 1987
ПОСОЛЬСТВО УКРАЇНИ В СЛОВЕНІЇ:
WTC, X. nadstropje, Dunajska cesta 156, p.p. 198
Ljubljana
Tel .: +386 1 569 27 51
Fax: +386 1 452 27 51
E-mail: consulate.ua@siol.net
ПОСОЛЬСТВО СЛОВЕНІЇ В УКРАЇНІ:
48, Б. Хмельницького, Київ
Тел .: +38 (044) 585 23 32