Польща
ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ:
Польща, держава в Центральній Європі, на березі Балтійського моря. Велика, північна частина території в основному рівнинна, з численними озерами і болотами, на відміну від південної, прикордонної, де розташовані Судетські гори і Високі Татри (Бескиди).
СТОЛИЦЯ: Варшава.
ЧАС: Різниця в часі з Україною відстає на 1 годину.
КЛІМАТ: Клімат в Польщі помірний. Влітку, в липні місяці, середня температура близько 19 С, але бувають жаркі дні, коли температура перевищує 30 С. Самі холодні місяці в році – січень і лютий. Взимку в горах довго лежить сніг.
ГРОШІ: Офіційна грошова одиниця в Польщі – злотий. Ніяких проблем з обміном валюти в Польщі немає – ви отримаєте суму за тим курсом, який вказаний. І так як Польща – країна, що входить до Євросоюзу, в великих супермаркетах і магазинах можна розрахуватися євро.
ПАМ'ЯТКИ / ЕКСКУРСІЇ:
Варшавське Старе місто. Воно було відновлено з руїн після Другої світової війни. Копітка реконструкція велася на основі старих планів, малюнків і описів. В результаті на місці зруйнованого кварталу піднявся архітектурний комплекс, більш схожий на середньовічний оригінал, ніж довоєнний.
Королівський Краків. Це найбільший в країні пам'ятник історії і культури. Якщо Вавель уособлює душу Кракова і всієї Польщі, то серцем Кракова називають Старе місто. Крім того, до переліку ЮНЕСКО включені стародавнє поселення ремісників Страдом і Казимеж, що було колись містом польських євреїв.
Соляні копальні Велички. Це семиповерхове підземне місто. Туристичний маршрут проходить на трьох рівнях через прикрашені соляними скульптурами зали з галереями та озерами. А на стометровій глибині тут влаштовують банкети і бали.
Середньовічна Торунь. Серед кількох сотень готичних будівель – будинок, де народився знаменитий астроном Микола Коперник.
Замок хрестоносців у Мальборку. Колись тут була столиця держави Тевтонського чернечого ордену. Тепер 700-річний замок відновлений і перетворений в музей.
Місто-фортеця Замосць. Його унікальність в тому, що він будувався в чистому полі як міський архітектурний комплекс: Ян Замойський, права рука короля Стефана Баторія, захотів влаштувати тут свою резиденцію. Талановитий проект міста належить італійцеві Морандо.
Освенцим-Бжезінка (Аушвіц-Біркенау). Найбільший гітлерівський концтабір вирішено зберегти в недоторканності, як нагадування про скоєні тут злочини проти людства.
Біловезький національний заповідник. Розташований на території двох держав – Польщі та Білорусії. Цей найбільший в Центральній Європі лісовий масив зберігся в первозданному вигляді. Символ Біловезької пущі – зубр, найбільша тварина в Європі.
КУХНЯ:
Багато страв польської кухні за технологією приготування і набору продуктів схожі зі стравами української і російської кухонь. Із закусок і холодних страв у польській кухні популярні всілякі салати зі свіжих, квашених і солоних овочів, заправлених майонезом, сметаною або кислим молоком, м'ясні, рибні продукти і птиця, до яких на гарнір подають різні овочі. Часто готують фаршировані яйця, яйця під майонезом, а також гостру закуску з сиру, в яку додають рубану зелень петрушки, кропу, зелену цибулю, перець, сіль. До сніданку часто подають кефір, кисле молоко, причому до кислого молока, як правило, подають гарячу відварну картоплю. Перші страви найчастіше представлені борщами, щами, розсольниками, солянками, супами-пюре з картоплі. До борщів в Польщі прийнято подавати замість хліба гарячу відварну картоплю. Улюбленими стравами в польській кухні є страви з рубців (фляки по-варшавськи, фляки в соусі, суп з рубцем). Різноманітні в польській кухні фруктові і ягідні солодкі страви (фруктові салати, морозиво, солодкі млинці), кондитерські та булочні вироби.
СУВЕНІРИ:
У багатьох сувенірних кіосках ви знайдете набори, що сприяють пошуку гномів. До складу такого набору входять: тапочки на м'якій підошві (для безшумного наближення до виявленого гнома), лупа (для детального огляду чарівного чоловічка), а також особлива лікувальна мазь (для зняття болю з натрудженою від довгих пошуків гномів спини). Хто знає, а раптом парочка чарівних чоловічків емігрувала з Польщі в вашій валізі? В такому випадку такий набір прийдеться якраз до речі. Для друзів привезіть сувеніри з Польщі в вигляді колекції національних алкогольних напоїв. Голдвассер – горілка, настояна на анісі з шматочками 24-каратного золота, її виробляють в Польщі з XVI століття. Традиційний недорогий алкогольний напій поляків – Зубрівка, як правило, вживається з яблучним соком. Солодке вино – Гжанес, його розігрівають і п'ють в гарячому вигляді з гвоздикою, медом і корицею. Також можна спробувати хмільний польський напій – питний мед, приготовлений за старовинними рецептами, які передаються з покоління в покоління. Для зацікавлених образотворчим мистецтвом будуть цікаві галереї, що пропонують твори іменитих польських художників сучасності. Вироби з бурштину. Це може бути і біжутерія в недорогий срібній оправі, і дивовижної краси картини, виконані бурштинової крихтою.
КОРИСНІ ТЕЛЕФОНИ:
Поліція - 997
Швидка допомога - 999
Пожежна команда - 998
Туристична довідкова Кракова - 422 6091
Туристична довідкова Варшави - 635 1881
Довідкова телефонної служби - 913
Довідкова кодів міжміського зв'язку - 912
Довідкова кодів міжнародного зв'язку - 908
Міська довідкова - 911
Телефон митного інформаційного центру у Варшаві - 650 2873
Довідкове бюро авіаліній - 952, 953
Довідкове бюро залізниць (внутрішнє) - 620 0361, (міжнародне) - 620 4512
ПОСОЛЬСТВО УКРАЇНИ В РЕСПУБЛІЦІ ПОЛЬЩА:
00580, Warszawa, Aleja Szucha, 7
Tel .: 8 10 (4822) 625 0127, 8 10 (4822) 629 34 46, 8 10 (4822) 622 4797
Fax: 8 10 (4822) 629 8103
E-mail: emb_pl@mfa.gov.ua
Web: www.ukraine-emb.pl